Vstoupit do nové etapy života, kterou je klimakterium, přináší mnoho změn na fyzické i duševní úrovni. Toto období je často ženami vnímáno jako krize a velká životní výzva, ale zároveň představuje šanci pro rozvoj a sebepoznání.
Mnoho žen během tohoto období prochází transformací nejen v oblasti těla, ale i psychiky a hlubšího osobního vnímání. Aby žena tuto fázi zvládla co nejlépe, je důležité, aby byla otevřená a schopná přijmout tyto změny a přizpůsobit se jim. A to i přesto, že to může být někdy velmi náročné.
Ve svém mini-kurzu JAK SE Z MENOPAUZY NEZBLÁZNIT rovněž mluvím o tom, proč, z mého pohledu, mají ženy obavy z tohoto období je i proto, že nám nedělá dobře si přiznat, že skutečně stárneme a že se to týká i nás samotných.
Můžeme říct, že právě období ženského přechodu má ženu připravit na:
Období klimakteria totiž přináší celou škálu symptomů, s nimiž se ženy snaží vypořádat – ať už mluvíme o fyzických proměnách, úbytku vitality, zpomalení metabolismu, nebo ukončení plodnosti, což u některých žen může vést i k pochybnostem o své ženskosti a přitažlivosti.
Velice důležité je proto vnímat potřeby svého těla, přehodnotit své životní hodnoty a priority i postoj k sobě samé a přijmout nové životní tempo, které respektuje vaše současné možnosti a možná i uvědomění, že už nedokážete podávat takový výkon jako dříve (5 pilířů harmonické menopauzy)
VZTAHY
Zajímavé změny probíhají i ve vztazích v rodině nebo v sociálním prostředí. Vyvstává mnoho situací, které toto období značně ovlivňují, např.: děti odcházejí z domu (syndrom prázdného hnízda), manželské problémy, finanční problémy, ztráta zaměstnání, zdravotní potíže, pomoc s péči o vnoučata, péče o stárnoucí rodiče.
Na jedné straně dochází ke zhoršení kvality vztahů, což může být vyvoláno nepochopením chování ženy ovlivněného prožíváním nepříjemných průvodních projevů, ale rovněž, že může mít pocit, že je na všechno sama a nikdo jí nerozumí, což může situaci ještě více zkomplikovat (viz DESATERO klimakteria a menopauzy 7. Udržujte pozitivní vztahy…).
Na druhé straně, když se tato situace dobře vykomunikuje s blízkými a okolím, tak se vztahy v tomto období stabilizují. Místo dramatu či nejistoty přichází hlubší propojení, klid a vzájemné porozumění. Větší důraz se klade na blízkost, sdílení a pocit, že máte kolem sebe lidi, na které se můžete spolehnout. Otevírá se prostor a více času na společné aktivity, což vede k upevnění vztahu a manželství se tak může stát harmoničtějším a vyrovnanějším.
Ženy, které mají děti i své rodiče, se častokrát dostávají do komplikované pozici, kterou odborníci označují jako „sendvičová fáze“. Z jedné strany na ně doléhají výzvy spojené s podporou dospělých dětí, nebo pomoci péči o vnoučata a z druhé strany volají o pomoc rodiče, kteří nyní potřebují větší péči.
Na druhou stranu i pro bezdětné ženy, zejména pokud si samy dobrovolně nezvolily bezdětnost, může být klimakterium citově náročnější období, protože jim právě schází vnoučata a možnost péče a pomoci.
Nicméně i přesto vše však nemusí být tato životní etapa pouze negativní a zdrojem obtíží. Pro mnohé ženy může znamenat také období stability a osobního růstu.
ČAS K…
Je to čas, kdy každá žena může více naslouchat sama sebe, svému tělu a své duši, získat více volnosti a pěstovat sebelásku a sebevědomí.
Se zaměřením na svůj vlastní rozvoj vám v tomto období velice pomůže:
transformační program:
Podívejte se rovněž na mini-kurz: JAK SE Z MENOPAUZY NEZBLÁZNIT, ve kterém se dozvíte např. jaký jste menopauzální typ, jaké jsou 3 nejčastější chyby, které ubírají ženám energii a co s tím, jak klíčové tajemství harmonické menopauzy aplikovat do každodenního života.
S láskou a úctou
Anna Bartošová
Lektorka a autorka Akademie života:
Pomáhám ženám vědomě pečovat o sebe a své zdraví. Věřím v celostní přístup k uzdravování, a věnuji se proto tělu, mysli i duši.
Každý týden posílám emailem zajímavosti ze svého projektu Akademie života, vědomé péče o sebe sama, která nás učí mít se ráda a s láskou o sebe pečovat. Buďte u toho. Inspirujte se a odvažte se i Vy vpustit do svého života radost a nadšení.