Břímě minulosti

Neschopnost nebo spíše nechuť mysli opustit minulost je názorně vidět na příběhu dvou japonských zenových mnichůTanzana a Ekida.


Tanzan a Ekido putovali zemí v období dešťů. Většina cest byla pokryta velkou vrstvou bahna. Poblíž jedné vesnice potkali mladou ženu, která se snažila přejít přes rozblácenou cestu tak, aby si neušpinila svoji hedvábnou róbu. Tanzan ji vzal do náruče a přenesl ji na druhou stranu. Poté oba mniši pokračovali beze slova v cestě. O pět hodin později, když se blížili ke svému chrámu, to už Ekido nevydržel a zeptal se Tanzana

„Proč jsi přenesl tu ženu přes cestu? Tohle přeci mniši nedělají!“

„Já jsem ji odložil před několika hodinami,“ odpověděl mu Tanzan, „ale vypadá to, že ty ji v sobě neseš ještě teď…“


Zkuste si představit, jak by vypadal život někoho, kdo by žil pořád jako Ekido. Nebyl by schopný opustit minulost a všechno by si pořád držel v sobě. Hromadil by v sobě nepotřebný „odpad“. Přesně tak však žije většina lidí na této planetě. Neustále ve své mysli vláčí břímě minulosti.

Minulost se nachází pouze ve vašich vzpomínkách, ty však samy o sobě nepředstavují problém. Je pravda, že se z minulosti, ze svých minulých chyb můžeme poučit. Teprve když vás vzpomínky, neboli myšlenky na minulost, zcela ovládnou, teprve pak se stanou problémem, břemenem, jež se stane vaší součástí. Vaše osobnost podmíněná minulostí se vám pak stane vězením.

Vzpomínky si spojíte se svým já a plně se ztotožníte se svým příběhem.

Tohle „já“ je však jen iluzí, jež zakrývá vaši skutečnou identitu ~ bezčasou přítomnost mimo veškeré formy.

Váš příběh se skládá jak z mentálních, tak i z emočních vzpomínek, starých emocí, jež jsou znovu a znovu oživovány.

Mnich v našem příběhu si v sobě nesl vztek přes pět hodin, protože ho neustále přiživoval svými myšlenkami. Většina lidí s sebou zrovna tak vláčí obrovské množství zbytečné zátěže z minulosti – mentální i emoční – někdy po celý život. Užírají se pocity křivdy, lítosti, nepřátelství a viny. Ztotožnili se se svými emocionálními myšlenkami a zuby nehty si drží staré emoce, protože ty tvoří součást jejich identity. A protože lidé obecně mají tendenci znovu a znovu prožívat staré emoce, téměř každý si ve svém energetickém poli nese nahromaděnou bolest z minulosti, jež tvoří jeho „emoční tělo“.

„Kdykoliv můžete přestat přidávat ke svému emočnímu tělu další bolest.“

Můžete se naučit přestat hromadit a opakovaně prožívat staré emoce, metaforicky řečeno „zamávat křídly“, upustit od mentálního lpění na minulosti, ať se něco stalo včera nebo před třiceti lety. Nemusíte v sobě neustále oživovat staré události a přehrávat si je v mysli jako nekonečný film. Můžete svou pozornost zaměřit na dokonalý přítomný okamžik a stát se přítomností. Jen tak se osvobodíte od myšlenek a emocí. Nic z minulosti vám nemůže zabránit v plném prožívání přítomného okamžiku, a když tu moc nemá minulost, tak kdo potom?

~ Eckhart Tolle (Nová země)

Převzato z:

www.seberizeni.cz/eckhart-tolle-brime-minulosti/

Vypořádat se se svojí minulostí Vám mohou pomoci i v online programu

Vnitřní holka<<

Anna Bartošová
Autorka Akademie života

S láskou a úctou

Anna Bartošová 

Lektorka a autorka Akademie života:

Pomáhám ženám vědomě pečovat o sebe a své zdraví. Věřím v celostní přístup k uzdravování, a věnuji se proto tělu, mysli i duši.

Jeďte se mnou na vlně

Každý týden posílám emailem zajímavosti ze svého projektu Akademie života, vědomé péče o sebe sama, která nás učí mít se ráda a s láskou o sebe pečovat. Buďte u toho. Inspirujte se a odvažte se i Vy vpustit do svého života radost a nadšení.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Jeďte se mnou na vlně

    Každý týden posílám emailem zajímavosti v rámci mého projektu Akademie života z oblasti vědomé péče sama o sebe, které nás učí mít se ráda a s láskou o sebe pečovat. Buďte u toho. Inspirujte se a odvažte se i Vy vpustit do svého života radost, nadšení, zdraví a hojnost.

    Stisknutím tlačítka "chci se přidat", souhlasíte s tím, že vám budu posílat jen emaily se zajímavým obsahem v rámci mého projektu Akademie života. Pro získání ještě potvrďte ověření emailu, které je vám odesláno do emailové schránky. Na emaily se můžete těšit několikrát týdně. Pokud narazím na zajímavou tvorbu někoho dalšího, ráda dám o jeho práci vědět. Pokud už nebudete chtít informační emaily dále dostávat, kdykoli se můžete odhlásit a tento souhlas odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani. Více o mých zásadách zpracování osobních údajů zde
  • Nejnovější příspěvky
  • Kategorie