1. čakra – Múladhára

Hlavní funkcí 1. čakry je PŘEŽITÍ.

Dává nám sílu prosadit se a vytrvat v reálném světe. Vyjadřuje naši schopnost uspokojovat své potřeby a manifestovat svá přání. Rovněž je vyjádřením našeho pocitu jistoty, bezpečí, opory a naší otevřenosti vůči životním změnám.

Umístění: perineum – mezi konečníkem a genitáliemi

Období: od početí do 7 roku věku

Barva: červená

Toto je první čakra hmoty. Harmonická funkce této kořenové čakry vytváří pevný základ pro otevírání dalších čaker. Můžete si to představit jako základy domu, ve kterém budete dlouho žít. Pevné základy poskytují stabilitu, kterou potřebujete pro vytvoření domu naplněného radostí pro další roky svého života.

Kořenovou čakru tvoří to, co vy potřebujete ke stabilitě ve svém životě. To zahrnuje vaše základní potřeby, jako je jídlo, voda, přístřeší a bezpečnost, stejně jako vaše emocionálnější potřeby, jako je zbavit se strachu. Když jsou tyto potřeby uspokojeny, cítíte se uzemněný a v bezpečí.

To, zda se cítíte bezpečně, nebo ne, je často spojeno s tím, zda jste se cítili bezpečně jako malé dítě, zda vám byly uspokojeny vaše základní fyzické potřeby a zda cítíte, že svět je místem, kterému lze důvěřovat.

Harmonická funkce čakry

 • se projevuje v pocitu bezpečí, opory, dostatečného sebevědomí, sebelásky, ve schopnosti finančního zabezpečení a naplňování potřeb, nutných k životu, v nastavení zdravých osobních hranic, v důvěře sama v sebe ale i vůči druhým.
 • zažíváte hluboké spojení se Zemí, vitalitu, spokojenost, stabilitu, vnitřní sílu a pocit, že máte tady své místo.

Co uzavírá čakru

 • život ve fantazii – uvědomit si, kolik času strávíme ve fantazii a místo toho reálně plánovat věci
 • úzkosti – např. strach, ze ztráty partnera, práce, že nebudu mít dost peněz
 • chamtivost – obava, že budu mít nedostatek
 • nereálná očekávání od své původní rodiny

Projevy špatné funkce čakry

 • úzkostné poruchy, nebo noční múry
 • poruchy příjmu potravy
 • cítíte odloučenost od země, nejistotu, nedostatek opory,
 • problémy s koleny, ischias, obezita, hemoroidy, zácpa, nechutenství, onemocnění kostí, neschopnost koncentrace, neschopnost být v klidu
 • problém otevřeně dávat a brát

Podpora pro zharmonizování čakry

 • meditovat na červenou barvu
 • kontakt s přírodou
 • reálný náhled na dětství a na podmínky v původní rodině
 • prodýchávací techniky, africké tance, břišní tance

Meditace nás spojují s vyšší duchovní rovinou, slouží nám také k uzemnění. Spojení se svým vyšším Já a důvěra v sílu vyšší než jsme nám dává pocit bezpečí. Nezáleží na tom, zda nazýváme tuto vyšší moc vědomím, matkou přírodou, Bohem nebo duchem. Spojení s univerzální energií nám přinese pocit klidu a stability.

Čtěte také: Co je čakra<<

______________________________________________________________________________

Naučte se techniky, které vám pomohou při práci s čakrami a jejich harmonizaci.

Anna Bartošová
Autorka Akademie života

S láskou a úctou

Anna Bartošová 

Lektorka a autorka Akademie života:

Pomáhám ženám vědomě pečovat o sebe a své zdraví. Věřím v celostní přístup k uzdravování, a věnuji se proto tělu, mysli i duši.

Jeďte se mnou na vlně

Každý týden posílám emailem zajímavosti ze svého projektu Akademie života, vědomé péče o sebe sama, která nás učí mít se ráda a s láskou o sebe pečovat. Buďte u toho. Inspirujte se a odvažte se i Vy vpustit do svého života radost a nadšení.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Jeďte se mnou na vlně

  Každý týden posílám emailem zajímavosti v rámci mého projektu Akademie života z oblasti vědomé péče sama o sebe, které nás učí mít se ráda a s láskou o sebe pečovat. Buďte u toho. Inspirujte se a odvažte se i Vy vpustit do svého života radost, nadšení, zdraví a hojnost.

  Stisknutím tlačítka "chci se přidat", souhlasíte s tím, že vám budu posílat jen emaily se zajímavým obsahem v rámci mého projektu Akademie života. Pro získání ještě potvrďte ověření emailu, které je vám odesláno do emailové schránky. Na emaily se můžete těšit několikrát týdně. Pokud narazím na zajímavou tvorbu někoho dalšího, ráda dám o jeho práci vědět. Pokud už nebudete chtít informační emaily dále dostávat, kdykoli se můžete odhlásit a tento souhlas odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani. Více o mých zásadách zpracování osobních údajů zde
 • Nejnovější příspěvky
 • Kategorie